Dzień Ekonomii - Złote Szkoły NBP
15 marca 2022w Szkole Podstawowej w Zwierzynie odbył się Dzień Ekonomii, a tematem przewodnim było bezpieczeństwo w finansach osobistych.
Najpierw młodzież naszej szkoły z klas siódmych i ósmych uczestniczyła w dwugodzinnej lekcji geografii. Tematem tych zajęć to: Produkt Krajowy Brutto a bezpieczeństwo finansów.
Prowadzący najpierw przybliżył uczniom pojęcie PKB. Wytłumaczył, że jest to jeden ze wskaźników makroekonomicznych, który służy do określenia wartości wszystkich dóbr i usług wytworzonych w danym kraju w wybranym okresie czasu. Jest jednym z najlepszych mierników dobrobytu i często jest używany do porównywania wielkości gospodarek.
Bezpieczeństwo ekonomiczne gospodarstwa domowego stanowi wypadkową bardzo wielu czynników wewnętrznych jak i zewnętrznych. Są to m.in. aktywa materialne i finansowe oraz cechy społeczno-osobowe i behawioralne poszczególnych osób, wchodzących w skład rodziny, ale także aktywa relacyjne i inne. Z drugiej strony na bezpieczeństwo ekonomiczne wpływa wiele cech zewnętrznych, czyli takich, na które członkowie tego gospodarstwa nie mają wpływu, mogą się jedynie do tych czynników lepiej lub gorzej dostosowywać, podejmując różnego rodzaju decyzje i działania mające wpływ na bezpieczeństwo ekonomiczne. Do tych zewnętrznych czynników należy zaliczyć ogólny stan gospodarki krajowej (m.in. dynamikę PKB), sytuację na rynku pracy, koniunkturę na rynku finansowym, stopę inflacji, stan finansów publicznych (m.in. deficyt budżetowy i dług publiczny), sytuację finansową samorządu lokalnego, czy też sytuację międzynarodową.
Następnie prowadzący przeanalizował wskaźniki PKB Ukrainy i Polski od końca lat dziewięćdziesiątych XX wieku do współczesności. Nauczyciel podkreślał też wpływ upadku komunizmu i wstąpienie Polski do UE na dynamikę naszego PKB.
Następnie uczniowie udali się na lekcję języka angielskiego, gdzie z wykorzystaniem aplikacji Kahoot odbyła się lekcja z wykorzystaniem tablicy interaktywnej i smartfonów. Podczas zajęć uczniowie rywalizowali w quizie przybliżającym im słówka z języka angielskiego dotyczące finansów oraz bankowości.
Kolejne dwugodzinne zajęcia to chemia, której tematem było: Monety – z czego są wykonane? Podczas tych zajęć nauczycielka przeprowadziła doświadczenia:
Dzięki temu doświadczeniu nauczycielka rozwijała umiejętności poprawnego wnioskowania i opisywania zaobserwowanych zjawisk. Doskonaliła umiejętności poszukiwania informacji z wykorzystaniem elektronicznych źródeł wiedzy. Utrwaliła wiadomości o reakcji metali (miedzi i żelaza) z kwasami utleniającymi i nieutleniającymi oraz dotyczących stopów metali. Uczeń pozyskał wiedzę na temat materiałów, z jakich wykonane są polskie monety obiegowe (Burza mózgów - z czego wytwarzane są polskie monety obiegowe?). Prezentacja multimedialna z wykorzystaniem zasobów strony internetowej NBP. Podsumowanie zajęć.
Dzień Ekonomii zakończyła dwie godziny matematyki, gdzie na pierwszej zrealizowano temat: Jak bezpieczniej przechowywać pieniądze? W domu czy w banku? Podczas pierwszej godziny lekcyjnej przypomniano pojęcia m.in.: kredyt, lokata, kapitał, konto oszczędnościowe, stopa procentowa, odsetki, kapitalizacja. Utrwalono umiejętność obliczania odsetek bankowych od oszczędności; umiejętność zamiany ułamków na procenty i odwrotnie; obliczania procentów danej liczby.
Podczas drugiej godziny uczniowie zostali podzieleni na drużyny. Wydrukowane przystanki zadaniowe nauczyciel przed lekcją rozwiesił w klasie. Podzielił uczniów na 4-osobowe zespoły, w których uczniowie prezentują różny poziom opanowania ułamków i procentów. Zespoły otrzymały plan działania z wpisanym przez nauczyciela pierwszym numerem przystanku. Zespoły rozpoczynają od różnych przystanków. Zadaniem dzieci jest dokonać obliczeń, wybrać prawidłową odpowiedź, przejść dalej. Błąd cofnie je do już odwiedzonego przystanku. Celem jest odwiedzenie wszystkich miejsc w odpowiedniej kolejności. Wygrywa ta drużyna, która pierwsza pokona trasę bezbłędnie. Zadania dotyczyły zastosowania procentów w życiu codziennym zwłaszcza w bankowości, ale też w handlu np. podwyżki lub obniżki.
______________________________________________________________________________________________
Warsztat uczniowski
14 marca 2022 w szkole podstawowej w Zwierzynie uczniowie drużyny przeprowadzili zajęcia edukacyjne dla swoich rówieśników składające się z dwóch modułów.
Moduł 1. Temat: Gotówka jako powszechnie akceptowana metoda płatności w Polsce. Jak bezpiecznie korzystać z gotówki i rozpoznawać zabezpieczenia polskich banknotów?
W celu przedstawienia zabezpieczeń na polskich banknotach uczniowie przygotowali prezentację w programie Power Point, która szczegółowa prezentowała liczne zabezpieczenia na polskich banknotach, mające na celu zabezpieczenie banknotów emitowanych przez NBP przed nielegalną reprodukcją. Temat przedstawili w ciekawy sposób, praktyczne pokazywali zabezpieczenia na banknotach pokazując np. znak wodny z cyfrowym oznaczeniem nominału widoczny pod światło, nitkę zabezpieczającą czy uzupełniający druk obustronny (recto – verso) i wiele innych.
Do przedstawienia zabezpieczeń wykorzystano także stronę: https://www.nbp.pl/bezpiecznepieniadze/e-learning/index.html
Na koniec warsztatów drużyna przeprowadziła interaktywny test sprawdzający przedstawianą tematykę dotyczący zabezpieczeń na banknocie 500 zł
https://www.nbp.pl/bezpiecznepieniadze/e-learning/test.html
Natomiast moduł drugi, miał utrwalić i poszerzyć wiedzę zdobytą podać debaty z ekspertem w dniu 4 marca 2022 r. przeprowadzonej w Gminnej Bibliotece w Zwierzynie i dotyczył tematu: Jak chronić dane osobowe i pieniądze przed cybrezagrożeniami? Uczniowie przygotowali prezentację w której przybliżyli pojęcie cyberataku oraz przedstawili ich rodzaje. Następnie przypomnieli zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, a zwłaszcza z bankowości elektronicznej czy mobilnej. Podczas zajęć wytłumaczyli co to jest np. phising i jak się przed nim bronić? Moduł zakończył Kodeks Cyberbezpieczeństwa, który otrzymał każdy uczestnik warsztatów.
__________________________________________________________________________________________________
Debata szkolna - Bezpieczne bankowanie
4 marca 2022 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Zwierzynie spotkali się z panią Aleksandrą Wawrowską - dyrektor banku PKO BP w Strzelcach Kraj. oraz panem Karolem Piskorskim – doradcą klienta tego banku w celu debaty na temat bezpiecznego korzystania z usług bankowych. Podczas tego spotkania przeprowadzonej na zasadzie dyskusji moderowanej przedstawiciele banku poruszyli następującą tematykę:
Podczas debaty uczniowie byli bardzo aktywni, wykazali się dużą wiedzą z zakresu zasad bezpiecznego korzystania z bankowości elektronicznej. Dyskusja była bardzo żywa. Uczniowie też chętnie wypowiadali się na temat sposobów chronienia swojego komputera czy smartfona przed cyberzagrożeniami. Natomiast przedstawiciele banku poruszyli tematykę gwarancji dotyczących bezpiecznego przechowywania pieniędzy. Wyjaśnili co to jest Bankowy Fundusz Gwarancyjny, czy Komisja Nadzoru Finansowego. Zwrócili także uwagę, że banki są instytucjami zaufania publicznego, pełniącymi ważną funkcję w zarządzaniu naszymi finansami, jak i w obiegu pieniądza w gospodarce. Spotkanie zakończyło się quizem dla uczniów sprawdzającym przyswojenie przedstawionej wiedzy i zasad bezpieczeństwa.
_________________________________________________________________________________
Sprzątanie Świata
17 września uczniowie klas I – III Szkoły Podstawowej w Zwierzynie zaopatrzeni w worki na zbiórkę śmieci i rękawice ochronne po przeprowadzeniu pogadanki z zakresu edukacji ekologicznej, zapoznaniem się z celowością segregacji zbieranych odpadów, a następnie z potrzebą ich odpowiedniego zagospodarowania i przypomnienia o zasadach bezpieczeństwa po raz kolejny uczestniczyli w akcji ,,Sprzątania Świata”.
Wszystkie klasy pozytywnie zmotywowane szczytnym celem miały wyznaczone tereny wokół szkoły : boisko szkolne, gminne, plac zabaw i przyległe im tereny, które chętnie sprzątały, solidnie i z zaangażowaniem.
Akcja przebiegła sprawnie i szybko, a efekty były zadowalające .Po zakończeniu akcji dzieci otrzymały ,,słodki poczęstunek” ufundowany przez Radę Rodziców.
Wspólnie bawiły się na ,, czystym placu zabaw”.
Opiekun SK LOP Bożena Ziemlewicz